wtorek, 15 lutego 2011

* NorBelana *

W 1906 roku Karol Rajmund Eisert został jedynym właścicielem terenu. Kiedy otrzymał pożyczkę z Towarzystwa Kredytowego, rozpoczął rozbudowę i modernizację firmy. W 1910 roku wybudował pięciokondygnacyjną przędzalnie. Stosunkowo szybko po zniszczeniach wojennych, fabryka rozpoczęła produkcję. W 1920 roku powołano Spółkę Akcyjną Wyrobów Wełnianych K. Eiserta. Kompleks fabryczny składał się z przędzalni wełny, tkalni, farbiarni i wykończalni. Najcenniejszym architektonicznie obiektem była tkalnia zbudowana w 1898 roku i 1912 roku według projektu Stanisława Stebelskiego. Wyniosła bryła fabryki posiadała trzy wieże bogato rozczłonkowane wraz z historyzującym detalem w postaci blend, podwójnymi prześwitami i ceglanymi fryzami geometrycznymi. Przędzalnia posiadała delikatne cechy wczesnego modernizmu. Całość kompleksu nawiązuje do schematu XIX-wiecznego zabudowy przemysłowej w Łodzi. W 1945 roku fabryka została upaństwowiona i od 1950 roku nosiła imię Norberta Barlickiego. W latach 70 otrzymała też imię – "Norbelana".


W 1998 roku nieruchomość kupił nowy inwestor.
W pofabrycznych budynkach miało powstać centrum handlowo-rozrywkowe pod nazwą "Łódź Plaza Centrum". W 1998 roku ogłoszono upadłość, a w 2001 roku nieruchomość kupił nowy inwestor. W czerwcu 2005 roku kompleks został wyburzony. Kilka lat temu w dawnych Zakładach Przemysłu Wełnianego im. Norberta Balickiego Norbelana inwestor z Poznania zamierzał wybudować centrum handlowo-rozrywkowe. Początkowo miał zgodę na rozebranie bezwartościowych przybudówek, którymi fabryka obrosła przez stulecie. Główny ceglany budynek planowano zmodernizować.
W środku miały powstać kina, kręgielnie, restauracje.
Potem inwestor uzyskał zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków na rozebranie także głównego budynku. I tak się stało. Dziś nie ma już nawet śladu dawnej fabryki. Na razie w jej miejscu jest tylko pusty plac.

Fotografie wykonano aparatem: SAMSUNG ECX1 - negatyw barwny Kodak FarbWel 400

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Norbelana